Institucionalni odgovor pravosudnog sektora na nasilje u porodici

Dana 17.septembra održana je Zajednička tematska sjednica oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine o institucionalnom odgovoru pravosudnog sektora na nasilje u porodici i rodno zasnovano nasilje koja je okupila stručnjake iz oblasti pravosuđa, policije, ministarstava pravde, međunarodne zajednice i stručnjake iz nauke i prakse koji se bave ovom problematikom. S obzirom da uprkos sve većoj pažnji koja se u javnosti posvećuje pitanju nasilja u porodici, i dalje svjedočimo svirepim djelima nasilja nad ženama širom BiH, pokazuju da oblici prevencije i tretmana i važeći zakonski okvir, a naročito njegova primjena, su nezadovoljavajući da spriječe nasilje i sankcionišu počinioce. Sjednici je prisustvovala i predstavnica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Univerziteta u Tuzli, sa Odsjeka za poremećaje u ponašanju.

Prof.dr. Lejla Kuralić-Ćišić, na tematskoj sjednici Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, iznijela je zahtjeve koji se odnose na sljedeće:

U cilju trajnijeg rješavanja problema nasilja nad ženama i sistemskih izmjena legislative i prevencije nasilja među patrnerima i nad djecom tražim:

-Za žene, žrtve nasilja u porodici, naknadu u iznosu od 1000 km, u trajanju od godinu dana ili duže ukoliko postoji opravdana potreba i ukoliko se nisu stvorili uslovi za sigurnost žene i djece, i u tom slučaju naknada da traje sve do okončanja krivično pravnog postupka protiv nasilnika, računajući istražni postupak, suđenje do prvostepene odluke, žalbeni postupak i upućivanje nasilnika na izdržavanje kazne, a sve u cilju prevazilaženja kriznog perioda u kome se žena sa djecom ili bez njih našla u slučaju pretrpljenog nasilja u porodici, kako bi ukoliko je ekonomski ovisna o patrneru nasilniku, samostalno mogla da prehrani djecu i sebe, bez da je na teretu članovima šire porodice.

-Zapošljavanje stručnog kadra u odgojno-obrazovnim institucijama, profil socijalnog pedagoga kako bi se djeci koja imaju emocionalne i probleme u ponašanju usljed pretpljenog nasilja u porodici pružila stručna pomoć, ali i djeci koja nasilje i torturu trpe svakodnevno, a majka. nikad, taj čin, nije prijavila, a djeca su svakodnevno izložena porodičnom nasilju.

-Hitno postupanje Ministarstava unutrašnjih poslova i Tužilaštava po kantonima u cilju pravovremenog djelovanja i prevencije letalnog ishoda (ubistva) tokom nasilja u bračnim ili vanbračnim odnosima.

-Imještanje nasilnika iz porodičnog doma, a ne djece i supruge nasilnika.

-Jačanje kapaciteta i održavanje nesputane saradnje opštinskih i kantonalnih organizacija (Centara za socijalni rad i Ministarstva unutrašnjih poslova).

-Zakazivanje hitnih i tematskih sjednica Skupština po kantonima na temu „Nasilje nad ženama s letalnim ishodom“.